Αποτελέσματα 6ου Μαθητικού Διαγωνισμού Ποίησης

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

6ου ΜΑΘΗΤΙΚΟΥ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ ΠΟΙΗΣΗΣ 2024

«Εκφράσου με ποίηση»

Η πενταμελής Επιτροπή ανακοινώνει τα αποτελέσματα του 6ου Μαθητικού Διαγωνισμού ποίησης που διοργάνωσε το 25ο Δημοτικό Σχολείο Νίκαιας σε συνεργασία με τον Δήμο Νίκαιας- Αγ. Ι. Ρέντη.

Οι φετινές συμμετοχές ξεπέρασαν σε αριθμό τις περσινές και προέρχονταν από επτά δημοτικά σχολεία του δήμου μας. Ο συναγωνισμός ήταν εξαιρετικά μεγάλος και το επίπεδο αρκετά  ικανοποιητικό. Το φετινό θέμα ήταν ελεύθερο.

Η κριτική επιτροπή αποφασίζει ομόφωνα και απονέμει:

ΝΙΚΗΤΗΣ 1ο ΒΡΑΒΕΙΟ  στον ΑΝΑΣΤΑΣΙΟ- ΚΩΝ/ΝΟ ΚΥΡΙΑΖΗ, μαθητή της ΣΤ΄ τάξης του 23ου Δ.Σ. Νίκαιας, για το ποίημά του «Τ’ αδέλφια μου»

2ο ΒΡΑΒΕΙΟ  στις ακόλουθες δύο συμμετοχές που ισοψήφισαν:

Α) στην ΜΑΡΙΑ-ΙΣΑΒΕΛΛΑ ΜΙΝΤΙΛΟΝΙΤΗ, μαθήτρια της ΣΤ΄ τάξης του 20ου Δ.Σ. Νίκαιας, για το ποίημά της «Ο χαμένος στίχος»

Β) στον ΧΡΗΣΤΟ ΘΕΟΔΩΡΟΥ, μαθητή της Ε΄ τάξης του 19ου Δ.Σ. Νίκαιας, για το ποίημά του                        «Η Άνοιξη βασίλισσα»

3ο ΒΡΑΒΕΙΟ  στις ακόλουθες δύο συμμετοχές που ισοψήφισαν:

α) στην ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ ΜΑΡΙΑ ΠΕΤΡΟΥ,  μαθήτρια της Ε΄ τάξης του 25ου Δ.Σ. Νίκαιας, για το ποίημά της                        «Ταξίδι χωρίς προορισμό»

β) στην ΔΗΜΗΤΡΙΑ ΜΟΥΡΟΥΖΗ μαθήτρια της Ε΄ τάξης του 19ου Δ.Σ. Νίκαιας, για το ποίημά της              «Ονειροπαγίδα»

Επίσης απονέμει  τρεις (3) Επαίνους Διάκρισης:

1ος ΕΠΑΙΝΟΣ: στις ακόλουθες δύο συμμετοχές που ισοψήφισαν:

α) στον ΗΛΙΑ ΧΑΝΙΩΤΗ, μαθητή της Ε΄ τάξης του 15ου Δ.Σ. Νίκαιας, για το ποίημά του «Ένα ακόμη παιδί»

β) στην ΜΙΧΑΕΛΑ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΗ, μαθήτρια της Ε΄ τάξης του 25ου Δ.Σ. Νίκαιας, για το ποίημά της «Το χαμένο όνειρο»

2ος ΕΠΑΙΝΟΣ:  στις ακόλουθες δύο συμμετοχές που ισοψήφισαν:

α)  στην ΑΝΝΑ ΜΑΝΙΑΤΗ, μαθήτρια της ΣΤ΄ τάξης του 20ου Δ.Σ. Νίκαιας, για το ποίημά της «Η ζωή»

β)  στους ΒΑΡΒΑΡΑ ΠΑΣΤΡΩΜΑ, ΒΑΣΙΛΗ ΛΑΜΠΙΡΗ & ΜΑΝΤΩ ΤΣΟΥΚΑΛΑ, μαθητές  της Ε΄ τάξης του 15ου Δ.Σ. Νίκαιας, για το ομαδικό ποίημά τους «Το φυλακτό»

3ος ΕΠΑΙΝΟΣ:  στις ακόλουθες δύο συμμετοχές που ισοψήφισαν:

α) στον ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟ ΒΑΛΒΗ, μαθητή της ΣΤ΄ τάξης του 23ου Δ.Σ. Νίκαιας, για το ποίημά του «Αν θες να ορίζεσαι άνθρωπος»

β)  στον ΓΕΩΡΓΙΟ ΤΣΑΓΓΑΡΗ, μαθητή της ΣΤ΄ τάξης του 20ου Δ.Σ. Νίκαιας, για το ποίημά του «Νικητές»

Φέτος η επιτροπή αποφάσισε να δώσει τιμητική διάκριση και σε δύο κατηγορίες: Χαϊκού – Λίμερικ

ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΧΑΪΚΟΥ: στην ΜΑΡΙΑ ΥΦΑΝΤΗ, μαθήτρια της ΣΤ’ του 19ου Δ.Σ. Νίκαιας, για το ποίημά της «Το ρίσκο»

ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΛΙΜΕΡΙΚ: στην μαθήτρια ΚΡΗΝΗ (ΙΝΩ) ΝΤΑΦΛΟΥ, μαθήτρια της ΣΤ’ τάξης του 19ου Δ.Σ. Νίκαιας, για το ποίημά της «Το ποπκόρν»

Όλοι οι υπόλοιποι διαγωνιζόμενοι παίρνουν βεβαίωση συμμετοχής.

Η επιτροπή συγχαίρει όλους τους συμμετέχοντες μαθητές και ιδιαίτερα τους διακριθέντες, καθώς και τους εκπαιδευτικούς που προώθησαν τον διαγωνισμό στα σχολεία τους, δίνοντας την ευκαιρία στους μαθητές και τις μαθήτριές τους να εκφραστούν με αυτό το λογοτεχνικό είδος.

Η απονομή των βραβείων θα πραγματοποιηθεί σε ειδική εκδήλωση στον πολυχώρο  (μηχανική καλλιέργειας) «Μάνος Λοΐζος» της Νίκαιας, την Δευτέρα 3/6/2024 & ώρα 8.00 μ.μ. (Θα σταλούν προσκλήσεις)

Η Επιτροπή

Μιχαήλ Παπαδάκης