Πρόγραμμα Αγωγής Υγείας- Διαπροσωπικές Σχέσεις & Ψυχική Υγεία

Κατά τη διάρκεια της φετινής χρονιάς (2018-2019) το Γ1 τμήμα με τη δασκάλα τους Λούβαρη Μαρία και τη Σχολική Νοσηλεύτρια Λαγουδάκη Ειρήνη πραγματοποίησαν πρόγραμμα  Αγωγής Υγείας με θέμα : << Διαπροσωπικές Σχέσεις & Ψυχική Υγεία >>.

Στόχος  είναι οι μαθητές  υιοθετήσουν υγιείς συμπεριφορές όπως αλληλεγγύη, ενσυναίσθηση, συνεργατικότητα κτλ.

ΔΙΔΑΚΤΙΚΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ

• Η δασκάλα των αγγλικών Παύλου Αθηνά δίδαξε κείμενα στα αγγλικά με περιεχόμενο τη συναισθηματική αγωγή. Με τη βοήθεια εικόνων και τη περιγραφή διάφορων καταστάσεων (μελέτες περίπτωσης/problem solving tasks) πραγματοποίησε συζήτηση με τους μαθητές σχετικά με τη διαχείριση επικοινωνιακών συγκρούσεων. Ακόμα κατασκεύασε κάρτες με τους μαθητές με το αγγλικό λεξιλόγιο των συναισθημάτων. Τέλος οι μαθητές έφτιαξαν στα αγγλικά σταυρόλεξα και αντιστοιχήσεις σχετικά με τα συναισθήματα.
  • Η συντονίστρια & Σχ. Νοσηλεύτρια Λαγουδάκη Ειρήνη σε συνεργασία με τη δασκάλα της τάξης Λούβαρη Μαρία πραγματοποίησαν τις εξής δράσεις:
  • Δημιούργησαν με τους μαθητές το συμβόλαιο συναισθημάτων της τάξης
  • Κατασκευή τροχού συναισθημάτων-Παντομίμα συναισθημάτων
  • Φιλία: Ιδεοθύελλα & Ερωτηματολόγιο της φιλίας
  • Ζάρι συναισθημάτων
  • Παγόβουνο θυμού (τι βλέπουμε και ποιες είναι οι αιτίες)
  • Παιχνίδι του θυμού με μπαλόνια
  • Κατασκευή ημερολογίου χαράς
  • Κατασκευή προσωπικής ασπίδας
  • Kατα τη διάρκεια του προγράμματος η σχολική ψυχολόγος Νικολέτα απέκτησε ενεργό ρόλο με εξατομικευμένα προγράμματα παρέμβασης σε παιδιά που παρουσιάζουν συναισθηματικές δυσκολίες.
  • Συμπλήρωση στο σπίτι εβδομαδιαίου προγράμματος/ημερολογίου χαράς με τη βοήθεια των γονέων.
  • Απονομή επαίνων απ? τη συντονίστρια και χαιρετισμός με τραγούδια και χορό.

Μετά το τέλος του προγράμματος οι μαθητές είναι σε θέση να:

• Αναγνωρίζουν τα  συναισθήματα  τους
  • Διακρίνουν τα ιδιαίτερα χαρ/α  και  ικανότητες  τους
  • Εντοπίζουν πιθανά  αίτια  βασικών  συναισθημάτων
  • Συνεργάζονται μεταξύ τους
  • Σκέφτονται πως η τάξη μας θα γίνει μια κοινότητα που ενδιαφέρεται
  • Εκφράζουν συναισθήματα
  • Ανακαλύπτουν ομοιότητες & διαφορές μεταξύ των ανθρώπων

Δραστηριότητες του προγράμματος πραγματοποιήθηκαν και στα τμήματα Α2 και Β2 στα πλαίσια της ευέλικτης ζώνης.

Δείτε τη παρουσίαση των δραστηριοτήτων παρακάτω

Πρόγραμμα Αγωγής Υγείας- Διαπροσωπικές Σχέσεις & Ψυχική Υγεία