Χριστουγεννιάτικες κατασκευές των μαθητών του σχολείου μας για το φετινό bazaar

Στο φετινό Χριστουγεννιάτικο bazaar του σχολείου μας παρουσιάσαμε δημιουργίες των μαθητών και μαθητριών μας. Με την πολύτιμη καθοδήγηση του καθηγητή των Εικαστικών μας κύριου Δημήτριου Ρεντούμη, τα παιδιά όλων των τάξεων κατασκεύασαν στο μάθημα των εικαστικών στολίδια από πηλό τον οποίο προμηθεύτηκε το σχολείο μας με την βοήθεια και την στήριξη του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων.

Οι μαθητές συμμετείχαν με ιδιαίτερο ενθουσιασμό σε όλα τα στάδια κατασκευής, από τον σχηματισμό των στολιδιών, τον χρωματισμό τους, μέχρι και την συσκευασία τους και την διάθεση τους την ημέρα του bazaar. Τα στολίδια χαρακτηρίζονταν από πρωτοτυπία και ευρηματικότητα, ενώ υπήρξε μεγάλη ποικιλία καθώς οι μαθητές ήταν ελεύθεροι να φανταστούν και να φτιάξουν ατομικά το δικό τους σχήμα χρωματίζοντας το με τον τρόπο που ήθελαν. Η συμμετοχή των μαθητών ήταν καθολική ενώ η ύπαρξη στολιδιών κατασκευασμένα από τα χέρια των παιδιών προσέδωσε ξεχωριστό χρώμα στο φετινό bazaar.