Οδηγίες για παραμονή παιδιών και εφήβων στο σπίτι

Οδηγίες για παραμονή παιδιών και εφήβων στο σπίτι στο πλαίσιο της Κοινής Υπουργικής Απόφασης για την πρόληψη της διασποράς του νέου κορωνοϊού SARS-CoV-2 στις σχολικές μονάδες και την κοινότητα.

•  Αποφυγη? των συναθροι?σεων και του συγχρωτισμου? οπουδη?ποτε (π.χ. καφετε?ριες, κινηματογρα?φοι)
  • Αποφυγη? ομαδικω?ν εξωσχολικω?ν δραστηριοτη?των
  • Αποθα?ρρυνση συναντη?σεων σε σπι?τια φι?λων, εστιατο?ρια η? εμπορικα? κε?ντρα
  • Ενθα?ρρυνση εκπαιδευτικω?ν δραστηριοτη?των εξ αποστα?σεως (e-learning)
  • Αποφυγη? επαφη?ς με α?τομα που ανη?κουν στις ευπαθει?ς ομα?δες
  • Συχνο? και καλο? πλυ?σιμο των χεριω?ν με νερο? και σαπου?νι η? αλκοολου?χο δια?λυμα
  • Κα?λυψη του βη?χα η? του φτερνι?σματος με χαρτομα?ντιλο και απο?ρριψη στα απορρι?μματα. Αν αυτο? δεν ει?ναι διαθε?σιμο, με το εσωτερικο? του αγκω?να
  • Αποφυγη? αγγι?γματος ματιω?ν, μυ?της και στο?ματος
  • Αποφυγη? στενη?ς επαφη?ς (χειραψι?ες, αγκαλιε?ς και φιλια?)
  • Αποφυγη? επαφη?ς με α?τομα που ε?χουν συμπτω?ματα λοι?μωξης
  • Σε περι?πτωση εμφα?νισης συμπτωμα?των, παραμονη? στο σπι?τι και επικοινωνι?α με ιατρο? η? με τον ΕΟΔΥ.