Πρόγραμμα Αγωγής Υγείας “ΔΙΑΤΡΟΦΗ-ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΕΣ ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ”

Κατά τη διάρκεια της φετινής χρονιάς (2018-2019) το Β1 τμήμα με τη δασκάλα τους Κουλούρη Αλέκα και τη Σχολική Νοσηλεύτρια Λαγουδάκη Ειρήνη πραγματοποίησαν πρόγραμμα  Αγωγής Υγείας με θέμα : << Διατροφή και διατροφικές συνήθειες>>.

Στόχος  είναι να κατανοήσουν οι μαθητές την αναγκαιότητα της σωστής  διατροφής ως προϋπόθεση για τη σωστή ανάπτυξη τους και τη διατήρηση της καλής τους υγειάς.

ΔΙΔΑΚΤΙΚΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ

• Παρουσιάσεις power point απ? τη σχ. Νοσηλεύτρια με θέμα «Τα μυστικά της Υγιεινής Διατροφής & της Άσκησης»
  • Σε συνεργασία με τη δασκάλα της τάξης/συντονίστρια και τη σχ. Νοσηλεύτρια πραγματοποιήθηκαν:

?         παιχνίδια στην αυλή όπως είναι η φρουτοσαλάτα

?         κατασκευή μεσογειακής πυραμίδας

?         παιχνίδι  με κάρτες περιγράφοντας φρούτα & λαχανικά

?         ζωγραφίζω το πρωινό μου

?         δημιουργία παιχνιδιών με θέμα τη διατροφή όπως είναι τα σταυρόλεξα, τα κρυπτόλεξα και οι αντιστοιχήσεις.

• Επίσκεψη στο κυλικείο του σχολείου. Ενημέρωση σχετικά με τα θρεπτικά συστατικά και τις ετικέτες τροφίμων.
  • Συμπλήρωση στο σπίτι εβδομαδιαίου προγράμματος διατροφής φρούτων & λαχανικών με τη βοήθεια των γονέων.
  • Κατασκευή αφίσας στη τάξη σχετικά με τη διατροφή και την άσκηση.
  • Ομιλία Διατροφολόγου απ?το Ινστιτούτο Πρόληψης για τις υγιεινές διατροφικές συνήθειες.
  • Παρακολούθηση παρασκευής ενός υγιεινού σνάκ, από την εταιρεία γευσήνους, με γιαούρτι, μέλι, μήλο και μπανάνα.
  • Απονομή επαίνων.

Μετά το τέλος του προγράμματος οι μαθητές είναι σε θέση να:

• Κατανοούν την σπουδαιότητα της μεσογειακής διατροφής
  • Αναγνωρίζουν τα θρεπτικά συστατικά των τροφών
  • Κατανοούν τη διατροφική αξία κάθε γεύματος

Καθώς υιοθέτησαν υγιεινές διατροφικές συνήθειες καταναλώνοντας υγιεινά σνακ στα διαλείμματα με περισσότερα φρούτα & λαχανικά.

Δείτε το βίντεο των δραστηριοτήτων παρακάτω!