Δράση του Σχολικού Συγκροτήματος για την Εβδομάδα Εθελοντισμού

Το Σχολείο μας μαζί με το συστεγαζόμενο 20 ο Δ.Σ. Νίκαιας συμμετείχαν σε εθελοντική δράση στα πλαίσια της Εβδομάδας Εθελοντισμού, στις αρχές Απριλίου, μετά από πρόταση των Συλλόγων Γονέων των δύο Σχολείων.

Η δράση είχε ως εξής:

Τα παιδιά κατέβαιναν σταδιακά ανά τμήμα και χρωμάτιζαν κάποιο κομμάτι του εξωτερικού τοίχου του σχολικού συγκροτήματος μας, επί της οδού Σολάκα. Τους μαθητές/τριες καθοδήγησαν οι εκπαιδευτικοί Εικαστικών των δύο σχολείων και βοήθησαν οι εκπαιδευτικοί και οι εκπρόσωποι των Συλλόγων Γονέων των δύο σχολείων.

Τα υλικά και τα πινέλα για τη δράση προσέφερε ο Δήμος Νίκαιας – Αγ. Ι. Ρέντη. Τα παιδιά συμμετείχαν μαζικά και με ενθουσιασμό στην προσπάθεια αυτή. Ευχαριστούμε όλους τους εμπλεκόμενους που μας βοήθησαν να ομορφύνουμε το χώρο μας.