Οι μαθητές μας και… τα Μαθηματικά!

euklidisΗ σχολική μας κοινότητα, συγχαίρει ολόθερμα τους μαθητές της, που διακρίθηκαν για τις επιδόσεις τους στον 9ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό στα Μαθηματικά «Παιχνίδι και Μαθηματικά» για μαθητές Ε΄και ΣΤ΄ τάξης, Δημοτικού.

Στις 6 Μαρτίου 2015 πραγματοποιήθηκε ο 9ος Διαγωνισμός «Μαθηματικά και Παιχνίδι» στο πλαίσιο του περιοδικού «Ο Μικρός Ευκλείδης» για μαθητές της Ε΄ και ΣΤ΄ τάξης των Δημοτικών σχολείων της χώρας, με στόχο να έρθουν οι μαθητές πιο κοντά στα Μαθηματικά και τις εφαρμογές τους.

Ο παιδαγωγικός σκοπός του διαγωνισμού είναι :

• να αντιληφθούν οι μαθητές ότι τα μαθηματικά κρύβουν ομορφιά και προσφέρουν πολλές δυνατότητες στη ζωή μας,
  • να εκτιμήσουν τη χρήση των μαθηματικών σε πολλές εφαρμογές,
  • να χρησιμοποιήσουν τη μαθηματική τους σκέψη σε ευχάριστα και έξυπνα προβλήματα.

Το Δ.Σ. της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας διοργάνωσε την τελετή απονομής βραβείων του 9ου Διαγωνισμού «Μαθηματικά και Παιχνίδι» για μαθητές της Ε΄ και Στ΄ τάξης Δημοτικού των σχολείων της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Πειραιά. Βραβεύθηκαν την Κυριακή, 4-10-15, ο πρώτος ή οι πρώτοι μαθητές από κάθε τμήμα, κάθε τάξης.

Καλή συνέχεια και καλή πρόοδο!