kritiki_ekthesi

Ελάτε στο σχολείο μας το Σάββατο το βράδυ
Θα δείτε Κρητικόπουλα, χορούς και πεντοζάλι

Εμείς σας περιμένουμε όλους με καρτερία
μαζί μας θα γνωρίσετε τσι Κρήτης ντι Ιστορία

Χίλια καλώς ορίσατε, χίλια και δυο χιλιάδες
να δείτε, θα γλεντήσουμε, με όμορφες μαντινάδες

Κόπο δε λογαριάζομε και μέτρα δε μετρούμε,
τσι φίλους μας τσι μπιστικούς ήρθαμε για να δούμε.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΓΙΟΡΤΗΣ

1.  Εισαγωγή : Χορευτικό ( Σιγανός ) από τα παιδιά των Γ1 & Γ2
  2.  Μυθολογία : Αφήγηση από τα παιδιά του Γ2, χορευτικό Ανωγειανός Πηδηχτός) από την «ένωση Κρητών Κορυδαλλού-Νίκαιας-Ά. Ι. Ρέντη», μουσικοχορευτικό δρώμενο από τα παιδιά του Γ1.
  3. Προϊστορία: Αφήγηση από τα παιδιά του Γ2, Θεατρικό«ΕΡΩΤΟΚΡΙΤΟΣ» από τα παιδιά του Γ1
  4. Τουρκοκρατία: Αφήγηση από τα παιδιά του Γ1, χορευτικό (πεντοζάλι) από την «ένωση Κρητών Κορυδαλλού-Νίκαιας-Ά. Ι. Ρέντη».
  5.  Μάχη της Κρήτης: Αφήγηση από τα παιδιά του Γ1, χορευτικό (μαλεβιζιώτης) από την «ένωση Κρητών Κορυδαλλού-Νίκαιας-Ά. Ι. Ρέντη».
  6.  Μορφές της Κρήτης ? Έθιμα: Αφήγηση από τα παιδιά του Γ1, χορευτικό (χανιώτικος-συρτός) από τα παιδιά του Γ1 και την «ένωση Κρητών Κορυδαλλού-Νίκαιας-Ά. Ι. Ρέντη», χορευτικό (μικρό,μικράκι) από τα παιδιά των Γ1 & Γ2, θεατρικό «ΚΛΗΔΟΝΑΣ»από τα παιδιά του Γ2, χορευτικό ( σούστα ) από την «ένωση Κρητών Κορυδαλλού-Νίκαιας-Ά. Ι. Ρέντη».
  7. Λήξη: Χορευτικό ( Ντουρνεράκια ) από τα παιδιά των Γ1 & Γ2.

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ: Oι μαθητές και οι δάσκαλοι των Γ1 και Γ2 τάξεων

ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ: